اخبار و تازه ها
 
اخبار >جزئیات اخبار > اخبار و تازه ها - جزئيات اخبار
موفقیت بی نظیر مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با کشف 30 گونه و جنس جدید میکروارگانیسم
مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در طی فعالیت چهارساله خود موفق شد که 30 گونه و جنس جدید میکروارگانیسم را به دنیا معرفی نماید. این در حالیست که در طی سه دهه ا خیر تنها هشت گونه و جنس جدید از ایران معرفی شده بود.
 دکتر سیدابوالحسن شاهزاده فاضلی رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، در این خصوص به روابط عمومی مرکز گفت: میکروارگانیسم های شناسایی شده به گروه های متنوعی از باکتریها، آرکی ها و مخمرها تعلق داشته و دارای کاربردهایی در زیست فناوری در زمینه غذایی، دارویی، کشاورزی و محیط زیست می باشند.

این دستاورد مرکز، ضمن دستیابی به فرصت هایی جدید برای مراکز تحقیقاتی جهت تولید محصول، در عرصه بین المللی نیز باعث گردیده که مرکز مورد توجه مراکز و بانکهای جهانی میکروارگانیسم ها قرار گیرد و هم اکنون به کشورهای چین، هند، آلمان، ژاپن، اسپانیا، نیوزلند و الجزایر در زمینه شناسایی و نگهداری ارایه خدمت نماید.

وی افزود: تولیدعلم و افزایش به دانش جهانی با شناسایی گونه های جدید از مهمترین اهداف و اقداماتی است که این مرکز در برنامه های خود قرار داده و با توجه به تنوع زیستی بالای کشور جمهوری اسلامی ایران می توان بزرگترین کمک را به توسعه زیست فناوری نمود.

فاضلی خاطر نشان کرد: در حال حاضر در بانک میکروارگانیسم های این مرکز بیش از سه هزار میکروارگانیسم جمع آوری شده که حدود 1000 میکروارگانیسم بطور کامل شناسایی شده اند.
    گروه خبري   :   علمی تاریخ    :   1393/05/22