اخبار و تازه ها
 
اخبار >جزئیات اخبار > اخبار و تازه ها - جزئيات اخبار
حفاظت از نژاد بز مرخز ایرانی به عنوان میراث ژنتیکی کشور با ایجاد مجموعه رده سلولی بز مرخز
بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق گردید، مجموعه سلولی حاوی تعداد 58 رده سلولی فیبروبلاستی بز مرخز را تهیه، تولید و نگهداری نماید.

 دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در خصوص این دستاور به روابط عمومی مرکز گفت: افزایش رشد جمعیت انسانی جهان و توجه تولیدکنندگان و پرورش دهندگان به ایجاد نژادهای دامی اقتصادی و پر تولید و عدم توجه و برنامه ریزی برای حفظ نژادهای خالص و بومی، صدمات جبران ناپذیری را به منابع ژنتیکی اکثر کشورها از جمله ایران وارد نموده است.

 در بین دام های مختلف اهمیت و نقش بز قابل توجه است، بز یکى از قدیمى‌ترین حیواناتى است که توسط بشر اهلى شده است.نوشته‌هاى زیادى مربوط به هزاران سال قبل به‌دست آمده است که اهمیت بز را از نظر تأمین منابع شیر، گوشت، کرک و پوست نشان مى‌دهند. امروزه در ایران حدود 25 میلیون راس بز موجود است که حدود ٢0 نژاد بز شناسایی شده است. این نژادها به منظور تولید گوشت پرورش داده می‌شوند ولی مو و کرک نیز برای مصرف در صنایع دستی و صادرات از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. در بین این نژادها، بز مرخز یکی از نژادهای منحصر بفرد استان کردستان و یکی از ذخایر ژنتیکی با ارزش کشور است. بدن این دام از الیافی بنام موهر (مه رز) پوشیده شده که از نظر اقتصادی حائز اهمیت است.

وی افزود: در بین نژادهای بز دنیا، تنها دو نژاد مرخز و آنقوره قادر به تولید الیاف موهر می باشند. تغییرات پدید آمده در شیوه زندگی دامداران، مناسبات آنها با بازار و محدودیتهای ایجاد شده طی دو دهه اخیر سبب کاهش شدید جمعیت این دام شده است. در سال 1390 و بر اساس بررسیهای بعمل آمده، جمعیت این دام به 1500 رأس کاهش یافته است. با توجه به محدودیت های بوجود آمده از جمله کاهش جنگلهای بلوط بعنوان اصلی ترین منبع غذایی این دام و عدم تمایل دامداران جوان برای تکثیر این دام به دلائل اقتصادی و بروز بعضی بیماریها و غیره، این کاهش جمعیت یک تهدید محسوب می گردد.همچنین کاهش جمعیت این دام علاوه بر اینکه لطمه ای بر فرهنگ موجود می باشد، بر روند تخریب جنگل نیز موثر است.

 فاضلی خاطر نشان کرد: مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران بر اساس یکی از رسالتهای خود مبنی بر حفظ و نگهداری ذخایر ژنتیکی و زیستی در ایران، بز مرخز را بعنوان یکی از نژادهای منحصر بفرد در جهان و در معرض انقراض به منظور حفاظت از ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور انتخاب نمود. همچنین با توجه به جنبه های اقتصادی، فرهنگی و بومی بودن این نژاد اقدام به تهیه رده های سلولی از بز مرخز و حفظ و نگهداری آنها نموده است. این مجموعه به عنوان منبعی سهل الوصول و آماده برای تحقیقات ژنتیک، اصلاح نژاد، همانندسازی و... در اختیار محققین علاقمند قرار دارد. همچنین این مجموعه سلولی می تواند زمینه ساز توجه بیشتر برای حفظ این گونه با ارزش به عنوان یکی از اقلام گنجینه تنوع زیستی باشد.


 

    گروه خبري   :   عمومی تاریخ    :   1393/05/04