اخبار و تازه ها
 
اخبار >جزئیات اخبار > اخبار و تازه ها - جزئيات اخبار
کشف یک باکتری رشته ای کمیاب با توانمندی بیوتکنولوژیک در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران
محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق شدند یک اکتینومایست نادر (باکتری رشته ای) متعلق به خانواده Pseudonocardiaceae را جداسازی، شناسایی و ثبت نمایند.
دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در خصوص شناسایی و ثبت این میکروارگانیسم جدید به روابط عمومی مرکز گفت: اکتینومایست ها میکروارگانیسم های ارزشمندی هستند که به دلیل توانایی بالقوه و ویژه ای که در تولید متابولیتهای اولیه و ثانویه دارند از دیر باز مورد توجه بوده اند.  وی خاطر نشان کرد: بسیاری از آنزیمهای موثر در صنایع مختلف از جمله صنعت فرآوری نشاسته در تهیه شربتهای غنی از فروکتوز وهمچنین آنزیمهای خاص ویژه تکنیکهای مولکولی توسط این میکروارگانیسم ها تولید می شوند. با این وجود این میکروارگانیسم ها بیشتر از دیدگاه تولید متابولیتهای ثانویه از جمله آنتی بیوتیکها و ترکیبات ضد سرطان اهمیت دارند به طوریکه به جرأت می توان گفت بیش از 70 درصد متابولیتهای ثانویه را در جهان تولید می کنند که بسیاری از آنها نیز تجاری سازی شده اند و در حوزه درمان کاربرد دارند.
وی با اشاره به شیوع عفونتهای مقاوم میکربی در سطح جوامع و تلاشهای صورت گرفته از سوی دانشمندان در جهت غلبه بر آنها افزود: گذشته از تغییر سنتتیک آنتی بیوتیکهای کنونی به منظور تولید نسلهای جدید از آنها با اثربخشی بیشتر، اکتشاف داروهای جدید از منابع مختلف خصوصا زیستی همواره از جذابیت های خاصی در بین دانشمندان برخوردار بوده است ودر این میان اکتینومایست ها به دلیل در برداشتن مسیرهای متابولیکی خاص همواره کانون توجه برای انجام غربالگری های همه جانبه هستند.
فاضلی اذعان کرد: اکتینومایست شناسایی شده گونه ای جدید است که با نام علمی Alloactinosynnema iranicumدر معتبرترین ژورنال بین المللی سیستماتیک میکروبیولوژی (  IJSEM‌) منتشر  شده است. این میکروارگانیسم به عنوان یک ذخیره ارزشمند هم اکنون در بانک میکروارگانیسم های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با شماره دسترسی IBRC-M 10403T نگهداری می شود.  شایان ذکر است این اولین بار است که یک اکتینومایست در حد گونه ای جدید از سوی مرکز ملی ذخائر ژنتیکی و زیستی ایران به جهان معرفی می شود.  
    گروه خبري   :   عمومی تاریخ    :   1392/11/19