اخبار و تازه ها
 
اخبار >جزئیات اخبار > اخبار و تازه ها - جزئيات اخبار
پیشتازی در تحقیقات سلولی و مولکولی شتر دو کوهانه با راه اندازی اولین کلکسیون ردههای سلولی آن در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران
بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق به تهیه و نگهداری مجموعه سلولهای فیبروبلاستی آماده عرضه از جمعیت شترهای دوکوهانه ایران شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، دکترسیدابوالحسن شاهزاده فاضلی، رییس مرکز، در خصوص این خبر گفت: افزایش جمعیت جهان و توجه تولید کنندگان و متخصصین اصلاح نژاد به ایجاد نژادهای سنتتیک پرتولید و اقتصادی و کم توجهی به نژادهای بومی یا آمیخته گریهای بین نژادی و همچنین عدم برنامه ریزی در جهت حفظ نژادهای اصیل و بومی باعث آسیبهای جدی به ذخایر ژنتیکی اکثر کشورهای دنیا و از جمله ایران شده است. 


وی افزود: با وجود اینکه ایران از لحاظ تنوع ژنتیکی دامی از جمله کشورهای کم نظیر جهان می باشد ولی متاسفانه این سرمایه عظیم و گرانبهای الهی در معرض تهدید جدی بوده و از نظر بسیاری از متخصصین بعضی از نژادهای بومی در حال انقراض و یادر شرایط بحرانی ارزیابی می گردند. با وجود تغییرات شدید اقلیمی و تهدید جدی کشور در زمینه گسترش بیابان ها و خشکی ها وکاهش منابع آبی و همچنین شیوع بیماریهای نوپدید دامی نگهداری و پرورش نژادهای بومی دامهای سازگار و مقاوم مهمترین روش حفظ امنیت غذایی در کشور است، ضمن اینکه با رویکرد جدید بیوتکنولوژی در حوزه دامی دستیابی و امکان تولید محصولات متنوع و جدید با حفظ تنوع زیستی بالا امکان پذیرتر است و این موضوع علاوه بر افزایش امنیت اقتصادی در رشد اقتدار ملی نیز فوق العاده قابل توجه است.

فاضلی خاطر نشان کرد: شتر یکی از شاهکارهای خلقت است که خداوند در قرآن کریم انسانها را به خلقت آن و تامل در ویژگیهایش فرا می خواند، تحقیقات علمی مختصری که انجام شده است ارزش غذایی و درمانی فرآورده های مختلف شتر را بطور قطعی تایید می کند. علیرغم اینکه شتر از حیوانات بومی با قدمت چندین هزار ساله کشور بوده و طبق گزارشات سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی (فائو) نژاد دوکوهانه آن در ایران اهلی شده است اما متاسفانه این حیوان مورد بی توجهی جدی می باشد و جمعیت دوکوهانه به کمتر از 150 نفر تقلیل پیدا کرده است و کاملا در معرض انقراض است. بدین دلیل و با توجه به رسالت مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور، در این مرکزبه عنوان یک اقدام عاجل در جهت ثبت این میراث گرانبهای ملی و جلوگیری از خطر انقراض آن برای اولین بار در سطح جهان رده های سلولی از جمعیت شتر دو کوهانه تهیه گردید.

وی همچنین گفت: این مجموعه سلولی می تواند زمینه ساز توجه بیشتر برای حفظ این گونه با ارزش به عنوان یکی ازارزشمندترین گنجینه تنوع زیستی باشد.نتیجه این پروژه ملی مجموعه سلولی است که علاوه بر ارزش آن درحفظ ذخایر ژنتیکی و جلوگیری از انقراض آنها ، به عنوان منبعی سهل الوصول و آماده برای تحقیقات ژنتیک، اصلاح نژاد، همانندسازی و... در اختیار محققین علاقمند قراردارد.

شایان ذکر است، مشخصات رده های سلولی، همراه با اطلاعات مربوط حیوان از طریق سایت مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در دسترس است.

 

    گروه خبري   :   اخبار صفحه اول تاریخ    :   1392/10/14